Robert Davidu Cronenbergovi: 'Bojím se, že ten film zničím' (květen 2012)

14. května 2013 v 14:32 | Ajjinka |  Rozhovory

Tento muž, David Cronenberg, stojí za tím, že filmu Cosmopolis diváci v Cannes tleskali osm minut ve stoje, kritici vydávají jednu pozitivní recenzi za druhou a Robertu Pattinsonovi se dostává velkého uznání. Přečtěte si rozhovor pro magazín Premiere, ve kterém mluví právě o Robovi, kterého líčí jako velice nadaného a extrémně skromného :)

P: Jaké to je vracet se do Cannes s Cosmopolis?

C: Já a tento festival máme dlouhou historii. Trochu se cítím, jako když se vracím domů. Myslím si, že Cosmopolis je ideálním filmem pro Cannes a jsem nadšený myšlenkou toho, že s sebou beru i Roba.

P: Teď si již v této roli neumíme představit nikoho jiného. Ale přesto - nejdříve jste ji nabídl Colinu Farrellovi...

C: Když Colin odmítl kvůli remaku Total Recall, znovu jsem se nad tím zamyslel. Byl na tu roli stejně příliš starý, je mu 35, a pokud jsem chtěl být věrný předloze, musel jsem najít někoho, komu je 25. A tak jsem začal studovat všechny herce ve věku 25 a v tu chvíli jsem pomyslel na Roba. Samozřejmě jsem ho viděl v Twilight, ale nic, co udělal předtím, ho příliš nepředurčovalo k tomu, aby hrál v Cosmopolis. Jenže herce vybíráte podle toho, jaký v něm vidíte potenciál, ne jaké je jeho resumé. A čím víc jsem nad tím uvažoval, tím víc se mi ten nápad líbil.

P: Chtěl jste po něm, aby přišel na konkurz?

C: Ne, místo toho jsme si dlouze povídali po telefonu. Rob není typem člověka, který by měl ego ve výšinách. Moc do toho filmu chtěl jít, ale skutečně přemýšlel nad tím, jestli je tak schopný. To byla jeho jediná starost. Zeptal se mě: "Opravdu si myslíš, že jsem dost dobrý na to, abych hrál tuhle roli? Bojím se, že ten film zničím." Reagoval jsem tím, že mě tahle konverzace bez váhání přesvědčila, že bude pro Cosmopolis perfektní.

P: Je těžké si tě představit, jak sleduješ Twilight… Viděl jsi všechny čtyři?

C: (směje se) Ne, všechny ne. Viděl jsem tak jeden a půl.

P: Twilight sága z něho utvořila hvězdu, ale rovněž rozpoutala absurdní situaci, kdy lidé, kteří ho nikdy neviděli hrát, okamžitě usoudí, že jde jen o idola mladých bez talentu.

C: Je to odraz světa, ve kterém dnes žijeme, kde internet, spolu s dalším, pěstuje takovýhle druh ukvapeného a nebezpečného odsuzování. Mojí prací je tohle ignorovat a dívat se přímo. A když se všichni rozhodnou vidět Cosmopolis, nemám strach o jeho (filmu) budoucnost.

P: Jak ostatní herci reagovali, když jsi jim řekl, že Robert Pattinson dostal hlavní roli?

C: Paul Giamatti, který byl obsazen jako jeden z prvních, si myslel, že je to brilantní nápad. Nejsem si jistý, zda si Juliette Binoche byla vůbec vědoma toho rozsahu Robovy popularity, když podepisovala smlouvu, ale nikdo z nich nevyjádřil nějaké pochybnosti nebo opovržení. Dokonce jsem Roba a Juliette našel, jak se v hlubokém zaujetí bavili o francouzské filmařině. Sedli si báječně.

P: Máš v paměti nějakou scénu, kde tě vyloženě ohromil?

C: Ke konci natáčení byl tak ve své roli, že jsme na jednu scénu potřebovali jeden nebo dva záběry. A udivoval mě celou dobu tím, jak uměl vystihnout všechny emoce. Byl absolutně ponořený v osamělosti a bolesti své postavy. Protože jsme film natáčeli převážně chronologicky, tak byla poslední scéna ve filmu opravdu tou poslední, kterou jsme natáčeli. A když jsem zakřičel: "Střih!", všichni se na sebe podívali, ohromeni tím, co se zrovna stalo.

P: Když se ve filmu díváme na Roberta Pattinsona, často si vzpomeneme na Johnnyho Deppa a Brada Pitta, kteří taky byli idoly teenagerů, než mohli ukázat, čeho jsou opravdu schopni, prací s Timem Burtonem nebo Davidem Fincherem…

C: Někteří herci se stanou hvězdami, protože mají hezkou tvář a charisma, které na obrazovce dobře vyzní. Nejdříve jim není dána skoro žádná možnost ukázat, že mají víc než to. A někdy je to to jediné, co mají… Co se týče Cosmopolis, byl jsem pyšný, že jsem Robovi nabídl šanci dokázat rozsah jeho talentu. Pokud se zadaří, umím si představit, že bude mít kariéru jako Johnny Depp nebo Brad Pitt. Možná i lepší.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama