Rozhovor s InStyle UK

29. srpna 2013 v 14:45 | Ajjinka |  Rozhovory
Pattinson je známý tím, že nemá rád tuhle část práce - rozhovory a kontrolování -, ale dnes v téhle místnosti není žádné nepřátelství, působí dojmem mladého přátelského muže, který je na svatbě nucen sedět vedle starší příbuzné, diplomaticky se směje mým vtipům, svoje myšlenky formuluje pomocí LAštiny, hodně používá "tak nějak", "tak trochu" a "jako". Je milý, překvapivě otevřený a hodně se hihňá. Popíjí dietní Colu a pořád potahuje z elektronické cigarety, mluví o Dr. Who. ("Nikdy jsem neviděl ani jeden díl. To je hodně špatný, že jo?") a o Game of Thrones ("Všichni jsou tím posedlí. Šílený.")

imagebam.com imagebam.com imagebam.com imagebam.com

imagebam.com imagebam.com

On o bláznovství ví hodně, byl katapultován na úroveň slávy, která přesáhla všechna očekávání. Po roli v Harry Potterovi a Ohnivém poháru se o něm mluvilo jako o dalším Judeu Lawovi. Pak v roce 2008 zastínil 3000 ostatních kandidátů a získal hlavní roli v Twilight sáze. Jeho život se změnil.Teď se kampaně k parfémům staly cestou kariérního postupu do A-seznamu celebrit, které souhlasily s velkými módními domy a natočily kampaně s renomovanými režiséry. A kdo by lépe reprezentoval značku, než muž, který je středem ságy, co vydělala přes tři miliardy dolarů? Chytré, Diore. Reklamy jsou působivě atmosférické, fotilo se proti panoramatu mrakodrapů v New Yorku, pod taktovkou fotografky Nan Goldin, Rob utíká podél střechy, zmizí ve vášnivém objetí s mladou francouzskou herečkou. Vypadá jako hloubavý James Dean. Jeho vlasy jsou ostříhané skoro ve vojenském střihu.

"Původně jsem si je chtěl oholit. Chtěl jsem pro reklamu mít opravdu krátké vlasy." Zamyšleně se odmlčí. "Myslím, že to bylo ze strachu, vážně. Děláte reklamu a nechcete vypadat, že pózujete." Samozřejmě mu už v minulosti byly předloženy nabídky za velké peníze, dost možná pravidelně. Reklamní kampaň se zdá jako nečekaný krok od někoho, kdo si tak strašně střeží vlastní soukromí. Co tak najednou?


Samozřejmě. Twilight se neobešel bez oběti. Pattinson žije v neustálém obležení paparazzi a šílených fanoušků a jeho soukromý život se veřejně probírá den co den. Dneska tu nesmí být zmíněn jeho rozchod s Kristen Stewart, ale zajímá mě, jestli to všechno kolem ságy za to stálo. Twilight mu přece jen zajistil hromadu peněz a možnost vybírat si, na čem dalším chce pracovat.

"Trochu. Ten přechod od něčeho, jako je Twilight, může být opravdu těžký: jednou si vás lidi spojí s něčím takovým a je těžké najít svou cestu z toho všeho pryč. A taky… Není mě jednoduché obsadit kvůli mé… postavě. Jsem docela hubenej. Asi si mě nepředstavíte zrovna v nějakých sportovních filmech nebo tak, nemám pravdu? Nikdy nebudu hrát 'jednoho z těch chlapků'."

Jistě ví, že je určený pro hlavní role. "Nevím," potáhne si ze své elektronické cigarety a zasměje se. "Možná mám dysmorfofobickou poruchu." Myslí si o sobě, že dobře vypadá? Zamračí se. "Záleží na situaci, ale jsem divný, když jde o můj vzhled. Jakmile vás začnou hodně fotit, změní vás to. Pamatuju si, že když jsem dělal na Twilight, bylo mi jedno, jak jsem vypadal - hádám, že tam nebyl takový tlak. Byl jsem jako: 'Jsem cool jak hovado!'" směje se.

A teď je tlaku hodně. Večer předtím jsme ho viděli na akci Dior v LA, kde se zahájila kampaň. Vypadal elegantně ve svém obleku, poslušně odpovídal na otázky, ale zdál se překvapivě plachý na někoho, kdo je zvyklý na to, že jej lidé fotí a zírají na něj.


Nikdo nevěděl, jaký úspěch Twilight oslaví. "Bylo to všechno tak nečekané - studio ani nekoupilo práva na ostatní knihy, takže je museli dokupovat." I když samotné romány byly také úspěšné, nikdo nemohl čekat to, co se stalo s filmy.

"Nikoho to ani nenapadlo. Ale svým způsobem to pro mě bylo dobré, protože jsou tu lidi, kteří se upsali k velkým filmům a nemají tu možnost říct 'Nevěděl jsem, že se tohle stane'. Já se do tohohle vězení dostal nečekaně," usmívá se smutně.

"Což znamená, že můžu říkat a dělat, co chci, protože jsem se sem dostal nechtěně. Zjednodušuje to říkat věci, jako že mě paparazzi serou. Můžu říct, že jsem tohle nechtěl a že jsem nevěděl, že se to stane." Tohle je ten nejempatičtější moment dnešního ráda, teď už doopravdy nezní jako teenager.

"Měl jsem štěstí s Cosmopolis. Dostal jsem se k němu po Twilight filmem a připadalo mi, že mě to trochu utvrdilo." Cítil, že se po Twilight filmech musel jako herec utvrzovat? "Ne že bych všechny ty Twilight věci shazoval, ale je to trochu…" opatrně se zastaví, jako by si uvědomoval, co tisku může říct. "Bylo to spíš o tom, že jsem z ničeho nic dostal nabídku na film od Davida Cronenberga, a pak jsem s ním mohl jet do Cannes. Bylo to… impozantní, řekl bych… Do té doby jsem si nepřipadal jako herec." Proč ne? "Protože jsem do toho tak nějak spadl. Chci říct… věděl jsem, že mám docela dobrý vkus, co se filmů týče, a věděl jsem, že v nich chci být, ale nemyslím si, že jsem doopravdy věděl, jak hrát. Přišlo mi, že jsem to prostě nějak udělal a bylo to. S Cosmopolis to bylo jinak, říkal jsem si 'OK, takže tohle můžeš vážně udělat.'. Je to boj. Jakmile jednou jste v teen filmech a čím větší jsou, tím složitější je pro lidi, aby vás viděli i v něčem jiném. Jako by museli něco obrovského překonat."

Jeho paparazzi fotky jsou všude, najdete snad úplně všechno, třeba fotky, jak si nakupuje: ("Robert Pattinson si dělá zásoby toaletního papíru!" hlásal jeden titulek), ale sám se vyhýbá akcím s červeným kobercem a další publicitě, ke všemu nenávidí Twitter. "Ta věc je noční můra - proč bych na sebe chtěl ještě víc strhávat pozornost?". Zdá se, že se pořád drží kruhu svých starých přátel, třeba partnera Sienny Miller Toma Sturridge, kterého zná od dětství. Slavní lidé vždycky tvrdí, že jim to bylo předurčeno - je taky takový? Byl žádaný kluk z plakátu, se kterým všechny holky ze školy chtěly chodit? Byl kapitánem týmu fešáků?

"Díky tomu, že vidíte, jak to jiní dělají. Je tak snadný jít touhle cestou a stát se naprostým kreténem. S jedním takovým jsem jednou pracoval. Byl to jeho první film a točili jsme zatím tři týdny. S někým mluvil, právě dopil lahev a prázdnou ji držel a čekal, až si ji od něj někdo vezme. Myslel jsem si: 'Vždyť jsi tu jenom tři týdny!'"

"Myslím, že je to možná tím, že jsem příliš citlivý. Nechci, aby mě lidi neměli rádi," krčí rameny. "Vlastně mi ani moc nejde, když se mám lidí zeptat, jestli by pro mě něco neudělali. Když lidi kolem sebe začnete komandovat, oni budou poskakovat podle vás, protože musí. Ale pak budou 'OK, komandoval jsi mě, teď o tobě budu za tvými zády vykládat sračky.'" Dostali jsme se k jeho přezdívce R-Patz. Zaškaredil se, není nadšený. "Prostě té přezdívce nerozumím. Je tak mimochodem, taky si nemyslím, že je zrovna výrazem náklonnosti. Je to prostě…" krčí rameny a rukama si frustrovaně projíždí obličej. "Nemůžete lidi nutit, aby vás respektovali," směje se. "Myslím… je to zvláštní maličkost, to je to."

Jde o promo parfémové kampaně, takže jsme nevyhnutelně mluvili i o ní. Zajímalo mě, jaká vůně se mu líbí na ženě. "Je to zvláštní, ale můžete o někom říct celkem hodně už jen podle toho, jak voní, nemyslíte?" Řekla jsem mu, že jsem jednou odkopla chlapa, protože se mi nelíbilo, jak voní. "Přesně, je to divné. Zvláštním způsobem tak můžete říct, jak dobrá ta osoba je. Divný lidi taky divně voní. Je to animální věc. Když na vás něčí tělesná vůně dobře reaguje, může to být úžasné. Je to nesmírně silné." Zeptala jsem se ho, jak voním já. "To nemůžu říct," směje se zdvořile. "Moc vás neznám." Můj trapný moment přerušila jedna francouzská žena, která nám přišla říct, že náš čas už skoro vypršel. "Ještě jednu otázku," říká.


Jak by chtěl, aby o něm lidi mluvili? Jaký by za sebou chtěl zanechat odkaz? "Nevím. Možná bych chtěl, aby říkali, že jsem opravdu dobrý přítel." Usmívá se. "Zní to, jako bych říkal, že jsem ta nejlepší osoba na světě?"

Venku je spousta žen, které si to myslí. Ale možná je jen chlap v baseballové kšiltovce, snažící se přestat s kouřením a který dospěl před očima veřejnosti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama