Rob pro The Hollywood Reporter

28. května 2014 v 21:51 | Ajjinka |  Rozhovory

Uh!!! Tak z původně krátkého rozhovoru se stal pěkně dlouhý rozhovor, ale! Lidi, tenhle si prostě musíte přečíst! Je vážně dokonalý, perfektní! Dozvíte se v něm tolik nových věcí, nestačila jsem zírat. A+++!

Pattinson si zvolil svoji jasnou vlastní cestu: pracovat s těmi nejlepšími režiséry, které může najít. Od Cronenberga po Wernera Herzoga (který ho letos obsadil jako T.E. Lawrence v Queen of the Desert) či Jamese Graye (u kterého bude hrát společně s Benedictem Cumberbatchem v The Lost City of Z).

Není proti tomu, aby zčistajasna zavolal filmařů, které obdivuje, jako to udělal s režisérem Spring Breaker Harmonym Korinem. "Šli jsme na večeři. Byl vážně milej. Ale dost dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomil, že to zvládnu," říká Pattinson o telefonátech režisérům. Korine pro něj nyní píše scénář, který je stále zahalen tajemstvím. "Nechce mi říct, o čem to je," kření se Pattinson.


Sedíme 14. května u oběda v Soho House v západním Hollywoodu, kam přijel ve svém otlučeném BMW kabrioletu v černém provedení z roku 1989, s takovými výzvami před sebou vypadá pozoruhodně vyrovnaně. Oblečený v černých kalhotech a bílém tričku. Je rozjařený, veselý a dychtivý potěšit. Ani vzdáleně není jako strašidelná postava, která ho proslavila. "Nějaký čas zpátky jsem dělal pár rozhovorů a zním v nich, jako bych měl maniodepresivní psychózu a chtěl se zabít," říká. "A to teda nechci!"

Nic moc ho nerozhodí - vedro, na kterém sedíme; vzdálení známí, kteří nás vyrušují, aby ho pozdravili; ani nekonečné otázky týkající se Twilight, pětidílné ságy, která ho svých časů obepínala.


"Všechno se změnilo, když se z toho stal marketing a veřejnost začala na filmy nahlížet jinak, a když z toho začínali dělat 'týmy'," říká o jinak pozitivní zkušenosti. "Bylo to jako... 'Já jsem tým Edward nebo tým Jacob'. A najednou v tom byl odpor. Zatímco u prvního filmu nebyl odpor ani trochu."

Vztah Pattinsona a jeho co-star a přítelkyně Kristen Stewart se stále řeší. On o ničem z toho mluvit nebude. Ale jsou stále v kontaktu? "Oh, jo," říká vesele.

Z velké části je lhostejný k penězům (což je jednodušší, když jich máte hromadu), ale investuje do své sbídky kytar, která čítá kolem sedmnácti kousků. "Kupuju si hezký kytary a to je asi tak můj jediný výdaj," říká a dodává: "Třeba akustického Gibsona J100 z roku 1943 nebo tak nějak."

Nedávno prodal sídlo v Los Feliz 1922, které koupil za 6,27 milionů dolarů před třemi lety, protože se cítil pohlcený jeho velikostí. "Byl to příliš velkej dům," říká. "Bylo to neuvěřitelný, jako Versailles. Bylo to absolutně, totálně šílený. Měl úchvatnou zahradu, ale já stejně zůstával v jedný místnost. V podstatě bych mohl žít v cele, kdyby měla okno."

Od té doby žije v pronajatém bytě bez komunity s branami v Coldwater Canyon. Jeho výzdoba je rozhodně holá: Nastěhoval se jen se třemi nafukovacími matracemi a "s takovým tím na hovno křeslem, které v Los Feliz zůstalo po bývalých nájemnících," říká se smíchem. "Přesouval jsem si ty matrace do různých místností v závislosti na situaci. Chvíli to bylo fakt divný."


Od té doby, co se nastěhoval, nebyl schopný najít hromadu svých věcí, včetně tolik potřebného oblečení. "Nechápu, jak je možný, že nemám žádný oblečení," povzdychne si. "Ukradnul jsem v podstatě každej kus oblečení, kterej mi kdy kdo dal na premiéru, ale v mým šatníku jsou doslova tak tři věci."

Nedokáže najít ani svou milovanou sbírku DVD. Je filmový fanoušek, líbí se mu filmy od Přeletu nad kukaččím hnízděm, U konce s dechem až po nedávný snímek Na mol. Pořád s typickým sebepodceňováním smete ze stolu fakt, že je znalec. "Byl jsem zarytej do filmový historie, když jsem byl teenager, myslel jsem si, že by to zapůsobilo na lidi," říká. "Ale pak jste starší a všem je to u prdele."

Cronenberg s tím nesouhlasí: "Je neuvěřitelně znalý, když přijde na film, skoro až akademicky," říká. "Pamatuju si, jak jsem na něj narazil na place Cosmopolis, kde si povídal s Juliette Binoche o neznámých francouzských filmech a to mě překvapilo. Ale jak jsem ho poznal blíž a zjistil jsem, že má velmi evropský cit. Má vysoce funkční intelekt, což může být překvapivé, vzhledem k postavám, které hraje."


Před Twilight Pattinson sotva vydělal na živobytí.

Žil v Londýně, byt sdílel s hercem Tomem Sturridgem a pořád si lízal rány po tom, co byl vyhozen z produkce Rolanda Schimmelpfenningova The Woman Before v Royal Court divadle. ("Nevím, proč mě vyhodili. Pravděpodobně řekli proč, ale byl jsem tak rozzuřenej, že jsem ani neposlouchal.")

V jednadvaceti vyrazil do Los Angeles, kde spal v domě své agentky Stephanie Ritz, aby šel na konkurz filmu Absolvetka.

"Scénář se mi tak líbil a myslel jsem si, že vím přesně, co dělám," říká. "A pak jsem tam šel a totálně to podělal. A upřímně... pamatuju si, jak jsem potom mluvil se svou rodinou a říkal jsem jim 'Končím. Nezvládnu, jak nervydrásající to je.'. Tak nějak jsem věděl, že to podělávám. Byla to moje vina."

Když byl v LA, skoro dělal konkurz na roli v Twilight, založeném na young-adult novele od Stephenie Meyer o mladé dívce, která se přestěhuje do malého města ve Washingtonu a zamiluje se do upíra, člena klanu Cullenových. Když byl doma v Londýně, natočil konkurzní nahrávku "s Tomem Sturridgem ztvárňujícím Bellu.". Po tom mu ve 2:30 ráno zavolala Catherine Hardwicke, kdy měli "takový směšný rozhovor, kdy jsem nečetl knížky ani scénář, takže jsem jen mlel do telefonu kraviny."

Lionsgate z něj nebyli hned nadšení a někteří producenti zvažovali, jestli není příliš starý, aby mohl hrát věčného středoškoláka (v té době mu bylo jednadvacet), ale jeho agentka na ně stále tlačila. "Stephanie byla jako 'Musíš jít a setkat se s producenty a prostě se jen dvacetkrát ohol, než půjdeš'," říká. Velké holení zafungovalo a Pattinson roli dostal. "Byla to v podstatě poslední šance, když jsem se dostal k Twilight."


Sága o pěti filmech mu k jeho překvapení změnila život. Myslel si, že to bude "jako Třináctka (předešlý film Catherine Hardwicke), akorát s upírama. Opravdu jsem neměl ani tušení, že z toho bude blockbuster." Říká, že role Edwarda byla nečekaně náročná. "Byla to svým způsobem docela svazující postava. Chcete ho ztvárnit co nejvíc dramaticky, ale on je ten, který nikdy neztrácí kontrolu, takže to bylo jako 'Jako to kurva děláš?'. Myslím, že to byla jedna z nejtěžších rolí, kterou jsem dělal."

Pattinson strávil další čtyři roky v Twilight zóně a od té doby téměř nepřestal pracovat. Roky neměl dovolenou, částečně proto, že sláva pro něj cestování komplikuje. "Nemyslím si, že jsem byl nikde jinde, než někde kvůli práci," říká. "Bojím se, že o něco přijdu."

The Rover s dvanáctimilionovým rozpočtem, který vychází pod A24, ho vzal do Austrálie, kde čelil vyčerpávajícímu natáčení na pěti natáčecích územích, včetně městečka Marree (90 obyvatel). "Točilo se to naprosto uprostřed ničeho," říká. "Přes vnitrozemí tam vede silnice z východu na západ Austrálie, a my byli v místě, kde se mění do prašné cesty. Bylo to na konci alfaltovky, ve městě s devadesáti obyvateli."

Natáčel tam 41 dní a žil v něčem, co vypadalo jako "přepravní kontajner s oknama", uprostřed vlny veder, které měly i přes čtyřicet stupňů a s "trilionem much. Jakmile se rozednilo, celý den se vám mouchy snažily dostat do očí."

Přes všechnu drsnost... "tam bylo něco fakt skvělýho, prostě jen možnost vidět kilometry před sebe," říká. "Bylo na tom něco vážně uklidňujícího."

Zatímco v Torontu pracoval na Maps, kamarád mu dal audionahrávku k meditaci, u které se zasekl. "S většinou věcí jsem v pohodě," dodává, s jedinou výjimkou - paparazzi, kteří ho stále nahání. Vzpomíná, jak byl hodiny pronásledovaný, když se je snažil nedovést k sobě domů. "Sledovalo mě asi osm aut. A trvalo to deset hodin. Doslova jsem nevěděl, co mám dělat. Ale najdete si způsob, jak se s tím vypořádat. Už je to dlouhá doba, stane se to vaším životem. Ani si vlastně nepamatuju, jaký byl můj život před tím."


Teď říká, že je jeho život víc definován tím, že je sám nebo si vyráží s přáteli. Je "poměrně osamělý člověk", i když na samotáře je neobyčejně přátelský a také loajální. Drží se několika přátel, se kterými vyrůstal, stejně tak manažera (Nicka Frenkela) a své agentkyu (Ritz). "Pořád má moji tašku, kterou jsem si u ní nechal," vtipkuje, "pravděpodobně je plná mýho špinavýho prádla."

Dva dny před naším setkáním oslavil své narozeniny asi s dvaceti kamarády u večeře v Chateau Marmont. "Žiju v Los Angeles pět let, takže už tu pár lidí znám. Bylo to milý."

Také se pořád stýká s některými Twilight kamarády a občas hraje poker s Kellanem Lutzem, který je k jeho zlosti podstatně lepší. "Je to směšný!" říká. "Je to, jako by se v podstatě zeptali: 'Chceš utratit 500 dolarů za vyražení si s námi?' 'Oh, skvělý!'"

Eskapády stranou. Uznává, že jeho největším potěšením bylo nedávno nafukovací křeslo u bazénu s lahvi rosé. "Doslova jsem cítil: 'Tohle je absolutní nebe. Tohle je všechno, co od života chci.'"

Je skoro až děsivě normální - anti-hvězda, herec, který se stal celebritou, aniž by chtěl, a který nepotřebuje sídlo v Los Feliz. "Mohl se chytit toho mosazného kroužku a dál dělat velké studiové filmy," říká Cronenberg. "Ale on netouží po tom být velká hollywoodská hvězda."

Jeho vlastní touha zůstává nejasná. "Nevím, jestli už jsem našel svoje místo jako herec - musím určité věci dokázat," říká. Je to nejvzácnější stvoření, mladý muž, který vypadá víceméně spokojeně. "Mám velmi jednoduché touhy. Nic nepotřebuju. Vůbec nic nechci."

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama