Robert Pattinson

Robert Pattinson

6. září 2013 v 12:55 | Ajjinka
Robert Douglas Thomas Pattinson se narodil 13. května 1986 v Londýně, v jehož jihozápadní části Barnes vyrůstal se svými rodiči a dvěma sestrami. Jeho otec Richard opravoval veteránská auta, jeho matka Clare pracovala pro modelingovou agenturu. Má sestru Victorii a Lizzy, která se vydala na sólovou kariéru zpěvačky.


V mládí se Rob začal věnovat divadlu a modelingu, obě věci - podle vlastních slov - podstoupil jen kvůli tomu, aby se setkal s holkami.

Jeho filmovou kariéru odstartoval film Ring of the Nibelungs (2004), který však velký úspěch nesklidil. Ve stejném roce si zahrál po boku Reese Witherspoon v dramatu Jarmark marnosti, ve finále byla část filmu s ním vystřižena. Pořádně ho proslavila až role Cedrica Diggoryho ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár (2005). V následujících třech letech byl Rob k vidění ve čtyřech nezávislých filmech The Haunted Airman (2006), The Bad Mother's Handbook (2007), How to Be (2008) a Little Ashes, ve kterém se představil jako uznávaný španělský malíř Salvador Dalí.


Po této roli dorazil na konkurz Edwarda Cullena pro film Twilight. Roli získal a pak přišel největší bum. Film Twilight měl premiéru v roce 2008 a k překvapení všech se stal trhákem, za kterým stály tisíce fanoušků po celém světě. Po takovém úspěchu přišla další pokračování Twilight ságy, v roce 2009 to byl New Moon, po kterém si Rob krátce odběhl na natáčení filmu Remember Me, kde se objevil po boku Emilie de Ravin a Pierce Brosnana. Třetí díl ságy Eclipse se do kin dostal v červnu 2010.

Ve filmové verzi Vody pro slony z roku 2011 si zahrál postavu veterináře Jacoba. Opět po boku Reese Witherspoon. Stejný rok měla premiéru i první část posledního dílu ságy Breaking Dawn. Po něm následoval film Miláček podle novely Guye de Maupassanta. U natáčení podle knižních předloh Rob zůstal i nadále, kdy se před kamerou představil jako multimilionář Eric Packer ve filmu Cosmopolis (2012) pod režií Davida Cronenberga, se kterým soutěžil na filmovém festivalu v Cannes.


Závěrečná část ságy, druhá část Breaking Dawn, se do kin dostala v listopadu 2012. Rok 2013 byl pro Roba nabitý prací, natáčel rovnou několik projektů. V lednu se podíval na tři měsíce do Austrálie, kde natáčel moderní western The Rover. V létě pracoval na dalším cronenbergovském filmu Maps to the Stars.

Nejbližšími Robovými projekty jsou Mission: Blacklist, film o dopadení Saddama Husseina; Queen of the Desert, kde ztvární slavného plukovníka T. E. Lawrence; film Life, kde se ukáže jako fotograf slavné ikony šedesátých let Jamese Deana Dennis Stock, jeho natáčení by mělo začít v únoru 2014. Dalším projektem by mohlo být Hold on to Me, ale kolem filmu je až příliš mnoho otazníků.

Rob je od mládí muzikální, dříve vystupoval po barech, ale jakmile jeho sláva nabrala na obrátkách, už to nebylo technicky možné. Hraje na kytaru a klavír, sám si skládá písně. Dvě nazpívané písničky jste mohli slyšet na soundtracku Twilight. Never Think, kterou napsal společně se Samem Bradleym, a Let Me Sign, kterou napsali jeho kamarádi Marcus Foster a Bobby Long.

Má dva pejsky, křížence zachráněné z útulku. Pejska Beara a fenečku Bernadette (Bernie). V Londýně míval west highland white teriéra Pattyho, ten ale před několika lety zemřel.


V roce 2012 kývl francouzskému módnímu domu Dior na to, že se stane tváří jejich parfému Dior Homme. Reklama měla premiéru 1. září 2013 a během 24 hodin měla přes milion zhlédnutí.


Rovnou v několika anketách byl Rob vyhlášen nejvíce sexy mužem světa. Nemá rád, když se mluví o jeho osobním životě, velmi si jej střeží. Od roku 2009 údajně chodí s herečkou Kristen Stewart, ani jeden však jejich vztah veřejně nepotvrdili.

Pár zajímavých faktů:

 • Neumí tančit, přál by si, aby to uměl.
 • Při photoshootu pro Vanity Fair z dubna 2011 pózoval na titulní straně s krokodýlem kolem krku. Bylo mu ho tolik líto, že zaplatil veškeré náklady na jeho vypuštění zpátky na svobodu.
 • Má rád cheeseburgery a M&Ms.
 • Když bylo oznámeno, že si zahraje Edwarda Cullena, 75 000 lidí podepsalo petici, aby tomu tak nebylo.
 • Nesnáší přezdívku R-Patz, kterou mu dala média.
 • Před tím, než dostal roli Edwarda Cullena, vážně zvažoval, že přestane s hraním.
 • Jeden čas vystupoval se skupinou Bad Girls, kterou založil společně se svými kamarády.
 • Sám jako hudebník vystupoval pod jménem Bobby Dupea, což byla postava z filmu Five Easy Pieces (1970), kterou ztvárnil Jack Nicholson, kterého Rob obdivuje.
 • Když byl malý, jeho sestry ho převlékaly za holku a představovaly ho jako Claudii.
 • V Londýně chodil na Harrodian School, což je soukromá škola v západní části. Přiznal se, že málokdy dělal domácí úkoly.
 • Jako jeden z mála měl šanci přečíst si začátek Midnight Sun (Twilight z pohledu Edwarda), pak se ale dostala kopie na internet a Stephenie Meyer kvůli tomu odmítla knihu dokončit.
 • Nepořizuje si drahá auta, nejradši má ojeté vozy, za které nemusí dávat velké peníze.
 • Prozradil, že si při fotbale, kdy dělal brankáře, třikrát zlomil nos, protože ho míč udeřil přímo do obličeje.
S fakty by se dalo pokračovat donekonečna, tohle jsou opravdu jen ty, které mě napadly. Celý článek je napsán mnou, takže si nepřeju, aby byl kopírován.
- Ajjinka
 
 

Reklama